Škoda spôsobená zamestnávateľovi
Otázka:
Odpoveď:
Postup zamestnávateľa v takomto prípade upravuje § 191 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ. Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá. Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.
Zrážky zo mzdy zamestnanca upravuje § 131 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca len pre nároky uvedené v § 131 ods. 1 a ods. 2 Zákonníka práce, kam však nárok zamestnávateľa na náhradu mzdy nepatrí. Podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
Z uvedeného vyplýva, že po vzniku škody musí zamestnávateľ najprv prerokovať náhradu škody so zamestnancom a oznámiť mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá. Predpokladom výkonu zrážok za účelom náhrady škody je, že zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej výške a uzavrie so zamestnávateľom písomnú dohodu o spôsobe jej náhrady zrážkami zo mzdy. Uznanie záväzku náhrady škody zo strany zamestnanca sa musí vzťahovať k určitej sume, teda musí byť realizované až po vzniku škody a jej vyčíslení. Rovnako písomná dohoda o spôsobe náhrady škody zrážkami zo mzdy musí byť uzatvorená medzi zamestnancom a zamestnávateľom až po vzniku škody, po jej vyčíslení a uznaní zo strany zamestnanca. Pokiaľ náhrada škody presahuje sumu 50,- EUR, je zamestnávateľ povinný náhradu škody a dohodu o jej náhrade najprv prerokovať so zástupcami zamestnancov.
Z popisovaných okolností prípadu vyplýva, že zamestnávateľ neoznámil zamestnancovi vopred zistenú výšku škody, zamestnanec neuznal záväzok nahradiť škody v určenej výške a neuzatvoril so zamestnávateľom písomnú dohodu o spôsobe náhrady konkrétne tejto škody zrážkami zo mzdy. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ nepostupoval v danom prípade správne a k výkonu zrážok neboli splnené zákonné podmienky.