Dôvody, pre ktoré sa osoba ocitne v pozícii povinného v exekučnom konaní, môžu byť akékoľvek, napr. strata zamestnania, náhle ochorenie, úmrtie, rozvod či strata partnera, neúspech v podnikaní, nedostatok finančnej gramotnosti, nečakané finančné výdavky a pod. Cieľom exekúcie je vymoženie splnenia povinnosti dlžníka voči veriteľovi, ktorú dlžník z nejakého dôvodu nesplnil veriteľovi dobrovoľne. V dôsledku úkonov exekučnej činnosti zo strany exekútora dochádza na strane povinného k nepriaznivým následkom vo forme určitej majetkovej ujmy, zníženia majetku, financií a podobne, povinný však má k dispozícii prostriedky pre ochranu svojich práv, ktorými môže ovplyvniť priebeh exekúcie a zmierniť negatívne dopady exekúcie či už na majetku povinného alebo životnej úrovni povinného a členov jeho rodiny. Zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov ako základný procesný predpis zakotvuje viacero právnych inštitútov, ktorých cieľom je práve ochrana práv povinnej osoby.

 

V prípade, ak má oprávnená osoba v rukách exekučný titul, môže podať návrh na vykonanie exekúcie. Exekučné konanie sa začína dňom, v ktorom bol návrh na vykonanie exekúcie doručený súdu. Exekúciu vykoná exekútor, ktorého na vykonanie exekúcie poverí súd. Exekúcia začína doručením poverenia na vykonanie exekúcie zo strany súdu súdnemu exekútorovi. Po začatí exekúcie súdny exekútor vydá písomné upovedomenie o začatí exekúcie, ktoré doručí oprávnenému aj povinnému. Neodporúčam vyhýbať sa preberaniu zásielok doručovaných súdnym exekútorom, pretože účinky doručenia upovedomenia o začatí exekúcie nastanú aj v prípade, ak povinný zásielku fyzicky nepreberie. Ak sa napriek vykonanému šetreniu pobytu zo strany súdneho exekútora nepodarí upovedomenie o začatí exekúcie doručiť povinnému do troch mesiacov od začatia exekúcie, doručí sa mu oznámením v Obchodnom vestníku; súčasne sa upovedomenie o začatí exekúcie doručí súdu, ktorý ho zverejní na úradnej tabuli alebo na webovej stránke. Upovedomenie o začatí exekúcie sa v takom prípade považuje za doručené uplynutím 30 dní odo dňa nasledujúceho po zverejnení oznámenia v Obchodnom vestníku. V takom prípade sa však povinný nemusí dozvedieť, že voči nemu začala exekúcia, čim sa vystavuje reálnemu riziku, že zmešká vykonanie procesných úkonov, ktoré mu exekučný poriadok na ochranu jeho práv poskytuje. Vyhýbanie sa preberaniu zásielok o strany súdneho exekútora nie je riešením.

 

Povinný sa môže účinne brániť voči exekúcii nasledovnými právnymi inštitútmi:

 

 

Žiadosť o splátky

Jedným z právnych inštitútov, ktoré môže povinný v prípade už začatej exekúcie využiť, je žiadosť povinného o splátky, ktorú povinný adresuje súdnemu exekútorovi. Exekútor splnenie vymáhaného nároku v splátkach povolí vždy, ak

a) povinný je fyzickou osobou,
b) povinný vymáhaný nárok nespochybňuje,
c) nejde o opakovanú žiadosť povinného v exekučnom konaní,
d) vymáhaný nárok presahuje sumu minimálnej mzdy a nepresahuje 2 000 eur,
e) povinný vyhlási, že vymáhaný nárok bude zaplatený najviac v desiatich mesačných splátkach, ktoré s výnimkou prvej a poslednej splátky budú rovnomerne rozvrhnuté,
f) povinný zaplatí prvú splátku najmenej vo výške 50 eur do 15 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie a vyhlási, že ďalšie splátky bude platiť mesačne, a to vždy ku dňu kalendárneho mesiaca, ktorý sa číselne zhoduje s dňom zaplatenia prvej splátky.

V prípade ak povinný splní súčasne všetky vyššie uvedené podmienky, súdny exekútor povolí povinnému zaplatenie vymáhaného nároku v splátkach. Exekútor povolí splnenie vymáhaného nároku v splátkach aj bez splnenia vyššie uvedených podmienok v prípade, ak s tým oprávnený súhlasí.

 

Výhodou povolenia splnenia vymáhaného nároku v splátkach je, že súčasne s povolením splátok dochádza aj k odkladu exekúcie a to k tzv. „odkladu bez blokovania“, počas ktorého súdny exekútor môže vykonávať úkony smerujúce k zisteniu majetku podliehajúcemu exekúcii, avšak nemôže vykonávať úkony smerujúce k zabezpečeniu majetku povinného, zjednodušene povedané, súdny exekútor tomto prípade nemôže blokovať majetok povinného.

 

 

Žiadosť o odklad exekúcie

Exekútor vydá upovedomenie o odklade exekúcie aj na žiadosť povinného – fyzickej osoby a to v prípade, ak:

povinný, ktorý je fyzickou osobou, podal žiadosť o odklad exekúcie a vyhlásil, že sa bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky, pričom pod zvlášť nepriaznivými následkami sa rozumie vznik stavu, kedy môže byť ohrozené zabezpečenie základných potrieb povinného alebo príslušníkov jeho rodiny napr. v dôsledku ochorenia, straty zamestnania a pod. V tomto prípade ide o tzv. „odklad s blokovaním“, kedy exekútor môže vykonávať úkony smerujúce k zisteniu aj zabezpečeniu majetku povinného, teda môže vykonávať aj blokačné úkony na majetok povinného,

povinný pri exekúcii na vymoženie pohľadávky na výživnom zaplatil zameškané výživné vrátane trov oprávneného a exekútora, podal žiadosť o odklad exekúcie a vyhlásil, že bežné výživné bude ďalej prostredníctvom exekútora plniť dobrovoľne. V tomto prípade ide o tzv. „odklad bez blokovania“, kedy súdne exekútor môže majetok povinného zisťovať, nesmie ho však blokovať.
Žiadosť o odklad exekúcie spolu s vyhlásením je potrebné doručiť súdnemu exekútorovi.

 

 

Návrh na zastavenie exekúcie

Návrh na zastavenie exekúcie je potrebné doručiť súdnemu exekútorovi. Súd exekúciu zastaví v celom rozsahu alebo v časti, ak

a) po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku,
b) exekučný titul bol zrušený,
c) je tu dôvod podľa osobitného predpisu, pre ktorý sú uznanie alebo výkon cudzieho exekučného titulu neprípustné, ibaže ho bolo možné v konaní už skôr uplatniť,
d) sú tu iné skutočnosti, ktoré bránia vymáhateľnosti exekučného titulu.

Z niektorého z vyššie uvedených dôvodov môže povinný podať do 15 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie návrh na zastavenie exekúcie. Návrh na zastavenie exekúcie musí byť odôvodnený a musia v ňom byť uvedené všetky skutočnosti, ktoré povinný môže ku dňu podania návrhu uplatniť. Takýto návrh má odkladný účinok.
Povinný môže podať návrh na vykonanie exekúcie aj neskôr, teda po uvedenej lehote, avšak v neskôr podaných návrhoch na zastavenie exekúcie môže povinný namietať len skutočnosti, ktoré nastali po uplynutí tejto lehoty. Uvedené neplatí, ak ide o také skutočnosti, ktoré povinný bez vlastnej viny nemohol skôr uplatniť. Návrh na zastavenie exekúcie podaný po uvedenej lehote nemá odkladný účinok.
Povinný môže podať návrh na zastavenie exekúcie aj opakovane, teda viackrát, avšak v ďalších návrhoch na zastavenie exekúcie môže povinný namietať len skutočnosti, ktoré nastali po podaní predchádzajúceho návrhu na zastavenie exekúcie. Každý takýto ďalší návrh už nemá odkladný účinok.
V prípade, ak oprávnený so zastavením exekúcie súhlasí, exekútor vydá upovedomenie o zastavení exekúcie. V prípade, ak oprávnený so zastavením exekúcie nesúhlasí alebo sa nevyjadrí k návrhu na zastavenie v poskytnutej lehote, súdny exekútor predloží návrh na zastavenie exekúcie spolu so svojím vyjadrením a vyjadrením oprávneného (ak sa vyjadrí) súdu, ktorý o návrhu na zastavenie exekúcie rozhodne.

 

 

Námietka neprípustnosti exekúcie a vylučovacia žaloba

Tento právny inštitút je špecifický, pretože využiť ho môže nielen povinný ale aj iná tretia osoba, ktorá tvrdí, že má k veci právo (vlastnícke alebo iné právo), ktoré vylučuje exekúciu na určitú konkrétnu vec. Námietku neprípustnosti exekúcie je potrebné uplatniť u exekútora, ktorý vyzve oprávneného na vyjadrenie sa.

 

V prípade, ak oprávnený súhlasí so zastavením exekúcie postihujúcej dotknutú vec alebo sa na výzvu exekútora včas nevyjadrí, exekútor vydá upovedomenie o zastavení exekúcie v časti týkajúcej sa dotknutej veci.
Ak oprávnený so zastavením exekúcie na dotknutú vec nesúhlasí, súd na podnet exekútora vyzve osobu, ktorá právo na dotknutú vec uplatnila, alebo oprávneného podľa toho, koho právo sa javí ako menej pravdepodobné, aby do 30 dní od doručenia výzvy uplatnil právo na vylúčenie veci („vylučovacia žaloba“) alebo aby strpel vedenie exekúcie na vec a túto skutočnosť exekútorovi osvedčil.

 

Ak žaloba oprávneného nie je podaná včas alebo ju súd zamietne, exekútor vydá upovedomenie o zastavení exekúcie v časti týkajúcej sa dotknutej veci. Ak vylučovacia žaloba osoby, ktorá právo nepripúšťajúce exekúciu uplatnila, nie je podaná včas alebo ju súd zamietne, predpokladá sa, že vedenie exekúcie na dotknutú vec je nesporné a v exekúcii sa pokračuje.
Takýto postup možno uplatniť aj v prípade,

a) ak tu je pochybnosť, či exekúcia postihuje veci alebo práva, ktoré sú vylúčené z exekúcie alebo nepodliehajú exekúcii podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov,
b) prípady, ak ide o exekúciu postihujúcu majetok podľa § 61s ods. 2 (majetok štátu),
c) zapretie pravosti, výšky alebo poradia niektorej z pohľadávok prihlásených na rozvrh výťažku v prípade, keď sa vykonáva exekúcia prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, predajom cenných papierov, predajom nehnuteľnosti alebo predajom podniku.

 

Ako vám môžem pomôcť:

  • realizácia právneho posúdenia a výber vhodných právnych inštitútov pre ochranu vášho majetku,
  • spísanie a podanie právnych úkonov (napr. žiadosť o splátky, žiadosť o odklad exekúcie, návrh na zastavenie exekúcie,
  • námietky, vylučovacia žaloba, opravné prostriedky),
  • právne zastupovanie v exekučnom konaní a súvisiacich konaniach,
  • komunikácia so súdom a súdnym exekútorom, prípadne ďalšími subjektmi (napr. banky, kataster, oprávnený)